PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

IS LA SOMBRA WWE BOUND? - THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2015-11-16 07:00:00

NOTICIAS

AAA announced on their TV show this weekend that Guerra de Titanes would take place on 12/4 in Tampico.

RESULTADOS

AAA 11/15 - Gimnasio Josue Neri Santos de Ciudad Juarez (TV taping and almost a capacity house)
1. Mr. Alfa/Centinela/Pagano beat Aereo/Dragon/Latino
2. AAA Minis Title: Dinastia defeated Mini Abismo Negro to retain his title.
3. Australian Suicide & "Speedball" Mike Bailey beat Daga & Steve Pain with Bailey going over Pain in a mild upset.
4. Garza Jr./Monster Clown/Murder Clown defeated Cuervo/Escoria/Zorro with Garza going over Cuervo for his first win in AAA.
5. Hijo del Pirata Morgan/Parka Negra/Taurus beat Blue Demon Jr./Electroshock/La Parka Jr. when Hijo del Pirata fouled and pinned Electro.
6. Chris Masters/Psycho Clown/Rey Mysterio Jr. defeated Averno/Chessman/Psicosis Original (subbing for Cibernetico) with Rey going over Psicosis to win. Rey brought out Konnan afterwards and they reminisced about working Juarez years ago in a interesting segment since Konnan is the leader of the rudos and Rey is the top tecnico but they were being best friends here.

IWRG 11/15 - Arena Naucalpan
1. Aramis & Dragon Vane beat Atomic Star & Matrix Jr.
2. Centvrion/Hijo del Alebrije/Latigo defeated Hip Hop Man/Kanon/Ram el Carnero
3. Los Ninja Turtles (Leo/Miike/Rafy/Teelo) beat Diablo I Jr./El Golpeador/Imposible/Violencia Jr.
4. Canis Lupus/Eterno/Spector defeated Mega/Pantera I/Super Mega when as Super Mega had Canis pinned, Spector fouled him from behind and pinned him.
5. Pantera 30th Anniversary Match: Danny Casas/Pantera/Super Nova beat Heddi Karaoui/Mascara Ano Dos Mil Jr./X-Fly with Pantera going over MA2K Jr. to win and afterwards, MA2K Jr. demanded a match with Pantera so he could retire him.

LUCHA LIBRE ELITE 11/15 - Arena Mexico
1. Nitrito & Pequeno Olimpico beat Mini Fantasy & Stukita
2. Cancerbero/Heddi Karaoui/Raziel defeated Emperador Azteca/Magnus/Metaleon
3. REINA Tag Titles: Silueta & Syuri beat Dalys la Caribena & Zeuxis to retain their titles.
4. Pegasso/Rey Cometa/Titan defeated Angel de Oro/Argos/Golden Magic in a really good match with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
5. Mexico's Most Wanted (Damian 666 & Halloween) beat Maximo Sexy & Volador Jr. and there were hair match challenges thrown around afterwards.
6. El Caristico/Negro Casas/Valiente defeated Black Warrior/Ephesto/Mephisto with Caristico using a Mistica on his old rival El Black making his return to this building after a 2 year absence. Cibernetico did show up after the match and beat down Caristico with the other rudos including giving him a Garra Cibernetica (chokeslam) for good measure. Ciber then cut a promo on all of the EMLL stars saying that he was here and he wanted them all.

Promociones CHAIRO 11/15 - Unidad Deportiva Martin Alarcon Hisojo de Metepec
1. Gemelo Fantastico I beat Volatil with El Demasiado & Scorpio Dos Mil attacking Gemelo after the match leading to....
2. Scorpio Dos Mil & El Demasiado defeated Gemelo Fantastico I & Rey Piscis
3. Arez & Belial beat Dragon de Fuego & Resplandor Negro
4. Astro de Plata defeated Astro Rey Jr.
5. Iron Kid beat Diosa Quetzal
6. Black Terry defeated Rey Hechicero in what was called a great match with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
7. Dragon Lee II beat Impulso in another really good match.

Promociones MDA 11/15 - Arena Jose Suliaman de Monterrey (Fishman Tribute Show)
1. Difunto I/Epidemius/Psicotico beat Ninja Jr./Obsesion/Ultimo Ninja
2. Blue Panther/Solar I/Super Astro defeated Hijo del Fishman/Pirata Morgan/El Satanico when after Pirata fouled BP...Latin Lover (who was here as a guest) ran out and fouled Pirata allowing BP to pin him. Pirata & L
3. Atlantis/Mascara Sagrada/Tinieblas Jr. beat El Dandy/Mano Negra/Scorpio Jr. by DQ when Mascara Ano Dos Mil ran out and attacked Tinieblas which was followed by Satanico running out to attack Dandy.
4. Brazo de Plata/Mistico II/Zumbi defeated Heavy Metal/Rey Bucanero/Toscanoover then got into a promo battle afterwards.
5. Los Ingobernales (Marco Corleone/Rush/La Sombra) beat Herodes Jr./Las Traumas I y II
6. Canek/Dos Caras/Rayo de Jalisco Jr. defeated Los Hermanos Dinamita (Cien Caras/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil) by DQ when Scorpio Jr. ran out and interfered. The rudos then ripped off Rayo's mask afterwards.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

Promociones Cholo 11/13 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. Iron Boy & Proximo defeated Dinamico & Luminoso
3. Estudiante Jr./Mr. Tempest/Zarco beat Angel Metalico/Enigma/Golden Scorpio
4. Acero Dorado/Piloto Suicida/Shamu Jr. defeated Angel Blanco Jr./Histeria/Oriental
5. Mascara Sagrada/Octagon/Tinieblas Jr. beat Damian 666/Dr. Wagner Jr./Fuerza Guerrera after Damian & Doc had a falling out during the match and then after the match Damian was joined by Rey Misterio II in jumping Doc.

CARTELERAS

ESTADOS UNIDOS

FUERZA MUNDIAL DE LUCHA LIBRE

11/21 - Portage Theater in Chicago, Illinois
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. L.A. Park & Hijo del L.A. Park vs. Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr.

11/22 - Bullitt County Fair & Convention Center in Shepherdsville, Kentucky
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. L.A. Park & Hijo del L.A. Park vs. Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr.

MEXICO

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

<b>11/26 - Arena Aficion de Pachuca
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Blue Panther/Negro Navarro/Paranoico vs. Angel o Demonio/Solar I/Valiente
6. Titan vs. Drastick Boy</b>

EL CLUB PRODUCCIONES

12/4 - Auditorio Benito Juarez de Cuautitlan
1. Angel del Misterio & Silver Boy vs. Abaddon & Mini Kahoz
2. 4 Way Dance: Ferrari Jr. vs. Dark Gotch vs. Hijo del Buitre vs. Triple-X
3. Black Fury/Kid Dragon/X-Fly vs. Conquistador/Hijo del Alebrije/La Jarochita
4. Golden Magic/Rey Horus/Super Nova vs. Mr. Aguila/Bestia 666/Halloween
5. Dr. Wagner Jr. & Pagano vs. Damian 666 & L.A. Park

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

11/16 - Arena Puebla
1. Meyer & Paris vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Black Tiger/Millenium/Oro Jr. vs. Policeman/Rey Apocalipsis/Toro Bill Jr.
3. Fuego/Rey Cometa/Stigma vs. Disturbio/Shigeo Okumura/Bobby Zavala
4. Lightning Match: Angel de Oro vs. Rey Hechicero
5. Relevos Increibles: Atlantis/Diamante Azul/Dragon Rojo vs. Marco Corleone/La Mascara/Ultimo Guerrero
6. CMLL Trios Titles: La Nueva Sky Team (Mistico II/Valiente/Volador Jr.) (c) vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Negro Casas/Mr. Niebla)

11/17 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Gallo & Kempo Dragon vs. Malefico & Rafaga
2. Marcela/Princesa Sugei/Silueta vs. Amapola/La Comandante/Dalys la Caribena
3. Esfinge/Fuego/Stuka Jr. vs. Escandalo/Misterioso II/Pierroth
4. Los Ingobernales (Marco Corleone/La Mascara/Rush) vs. Los Terriblemente Guapos (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Shocker)
5. NWA Historic Welterweight Title: Volador Jr. (c) vs. Negro Casas

11/17 - Arena Mexico
1. Acero & Angelito vs. Nitrito & Pequeno Olimpico
2. Magnus/Robin/Soberano vs. Canelo Casas/Metalico/Nitro
3. Estrellita/Skadi/La Vaquerita vs. Reyna Isis/Tiffany/Zeuxis
4. Lightning Match: Delta vs. Sagrado
5. Brazo de Plata/Titan/Triton vs. Los Hijos del Infierno (Ephesto/Luciferno/Mephisto)
6. Dragon Lee II/Mistico II/Valiente vs. Gran Guerrero/Ultimo Guerrero/Vangelis

11/20 - Arena Mexico
1. Mini Fantasy & Stukita vs. Demus 3:16 & Mercurio
2. Hombre Bala Jr./Pegasso/Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Sangre Azteca/Super Comando
3. Los Divinos Laguneros (Blue Panther/Blue Panther Jr./The Panther) vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)
4. Guerrero Maya Jr./Maximo Sexy/Stuka Jr. vs. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Ripper)
5. Atlantis/Dragon Lee II/Volador Jr. vs. Kamaitachi/Negro Casas/Mr. Niebla
6. Los Ingobernales (Marco Corleone/La Mascara/Rush) vs. Los Terriblemente Guapos (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Shocker)

<b>11/21 - Arena Coliseo
1. Aereo vs. Universito Dos Mil
2. Sensei vs. Camorra
3. Star Jr. vs. Inquisidor
4. Starman vs. Hijo del Signo
5. Triton vs. Shigeo Okumura
6. Guerrero Maya Jr. & The Panther vs. Misterioso II & Sagrado
7. Angel de Oro/Titan/Valiente vs. Euforia/Gran Guerrero/Negro Casas</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

11/16 - Lienzo Charro de Malinalco
1. Golden Fox & Resplandor vs. Fuego Negro & Rabia
2. Iron Kid & Rey Piscis vs. Resplandor Negro & Scorpio Dos Mil
3. Brazo de Plata/Hijo del Mascara Sagrada/Saru vs. Scorpio Jr./Tanque Infernal/Zumbido
4. Dr. Wagner III/Octagon/Tinieblas Jr. vs. Cien Caras Jr./Pirata Morgan/Shocker

11/29 - Palenque de la Feria de Chiapas
1. ?
2. Murcy Jr./New Fire/Vertigo vs. Capitan Furia/Destroyer Jr./Turipache Dos Mil
3. Alushe & Que Monito vs. El Guapito & Patzito
4. El Dandy vs. El Satanico
5. Granda Man/Marco Corleone/Octagon vs. Lazaro/Pirata Morgan/Shocker
6. Por la Copa Guerra de Leyendas: Tinieblas Jr. (c) vs. Hijo del Solitario

GUERRERO INDY WRESTLING

12/13 - Arena Azteca Budokan de Neza
1. Chica Yeye & Juana la Loca vs. Power Bull & Psique
2. Fly Star & Toxin vs. Arana de Plata & Coyote
3. 3 Way Dance: Centvrion vs. Mr. Leo vs. Metaleon
4. Impulso vs. Rocky Lobo
5. Black Terry vs. Herodes Jr.
6. Oriental & Super Nova vs. Arez & Belial

INDEPENDENT

11/19 - Deportivo Agustin Millan de Toluca
1. Dinastia & Octagoncito vs. Mini Histeria & Mini Psycho Clown
2. Ludxor & Nino Hamburguesa vs. Black Mamba & Estrella Divina
3. Fabi Apache/Goya Kong/La Jarochita vs. La Hiedra/Lady Shani/Taya Valkyrie
4. Aero Star/Garza Jr./Super Nova vs. Hijo del Pirata Morgan/Pentagon Jr./Taurus
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)

11/20 - Teatro del Pueblo de Feria de Xmatkuil
1. ?
2. ??
3. ???
4. Estrellita/Lluvia/Princesa Sugei vs. Dalys la Caribena/Tiffany/Zeuxis
5. Marco Corleone & Mistico II vs. Dragon Rojo & Mephisto

11/21 - Auditorio Municipal de San Jose Iturbide
1. Cassandra & Xena vs. Estrellita Queretana & Siomara
2. Croyer/Diamante Azul/Luminoso vs. Furia Dorada/Traidor/Zarpa
3. Electro Boy/Hijo del Pantera/Rothen Clown vs. Principe Valiente/Rey Toro III/Thamus
4. Pantera/Super Muneco/Ursus vs. Brujo Maya/Hijo del Canek/Perro del Ring
5. Canek/El Fantasma/Heavy Metal vs. Fuerza Guerrera/Mr. Jack/Mascara Ano Dos Mil

11/21 - Unidad Deportiva de Alamo
1. ?
2. ??
3. Ruleta de la Muerte - Participants: Aguila Jr./Astro Satanico/Byron Temerario/King Lion/Power Ranger/Sadico/Miss Gaviota
4. Atlantis & Octagon vs. Pirata Morgan & Rey Bucanero

11/22 - Palenque de la Feria de Tulancingo
1. ?
2. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Charly Manson & Mini Psycho Clown
3. Nino Hamburguesa/Fabi Apache/Goya Kong vs. Gran y Mari Apache/La Hiedra
4. Cuadrangular de Parejas: Paranoico & Violento Jack vs. Drastick Boy & Hormiga vs. Ciclope & Miedo Extremo vs. Black Fire & Pesadilla
5. Monster Clown & Murder Clown vs. Joe Lider & Mascara Ano Dos Mil Jr.
6. Crazy Boy/Electroshock/La Parka Jr. vs. Los Hell Brothers (Averno/Chessman/Cibernetico)

11/28 - Centro de Convenciones de Tlalnepantla
1. Astrolux/Black Shadow/Rey de Oros vs. Black Metal/Hantar/Alex Segura Jr.
2. Felina Metalica & Reina Dorada vs. Crazy Star & Guerrera Isis
3. Hijo del Mascara Sagrada/La Parkita/Yuriko vs. Dave the Clown/El Guapito/El Demasiado
4. Mascara Sagrada/Octagon/Luchador Sorpresa vs. Hijo del Cien Caras/Mascara Ano Dos Mil/Luchador Sorpresa

11/30 - Polideportivo la Huichachera de Puebla
1. ?
2. ??
3. Nino Hamburguesa & La Parkita vs. Gran Apache & Mini Histeria
4. Aero Star & Drago vs. Hijo del Pirata Morgan & Steve Pain
5. Fenix/Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Daga/Hijo del Texano/Pentagon Jr.

12/8 - Palenque de la Feria de Yucatan
1. ?
2. ??
3. ???
4. Lluvia/Silueta/Skadi vs. La Comandante/Dalys la Caribena/Reyna Isis
5. Atlantis & Marco Corleone vs. Damian el Terrible & Dragon Rojo

LEYENDAS INMORTALES

11/20 - Domo Deportivo de Zumpango
1. Funebra & Infierno Negro vs. Dharios & Stigma
2. Alas de Oro & Magnetico vs. Devastador Jr. & Mr. Jack Jr.
3. Aguila Solitaria/Cocolores/Diamante vs. Los Diabolicos (El Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana)
4. Heavy Metal/Hijo del Anibal/Pantera vs. Histeria/Mascara Ano Dos Mil/Negro Navarro
5. Canek/El Fantasma/Gronda XXX vs. Mr. Jack/Psicosis/Xandao

11/22 - Lienzo Charro de Tulpetlac
1. Furcio Xtreme & Infierno Negro vs. Dharius & Stigma
2. Devastador Jr. & Triturador vs. Anubis Black & Magnetico
3. El Gallego/Romano Garcia/Tyson la Bestia vs. Hijo del Canek/Hijo del Signo/Mr. Jack Jr.
4. Hijo del Anibal/Pantera/Solar Jr. vs. Fuerza Guerrera/Histeria/Mascara Ano Dos Mil
5. Canek/El Fantasma/Gronda XXX vs. Mr. Jack/Psicosis/Xandao

LUCHA LIBRE ELITE

<b>11/22 - Arena Mexico
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Atlantis/El Caristico/Negro Casas vs. Black Warrior/Cibernetico/Mephisto</

b>

PROMOCIONES CHAIRO

11/22 - Arena Lopez Mateos
1. Alas de Acero/Aramis/Iron Kid vs. Leviathan/Sadico/Yakuza
2. Aero Boy vs. Keira
3. Rocky Santana vs. El Demasiado
4. Caifan I vs. Rey Hechicero
5. Black Terry vs. Virus
6. Pagano vs. Ultimo Guerrero
7. Shocker vs. Zumbido

PROMOCIONES DINAMITA

11/27 - Gimnasio Municipal de Irapuato
1. El Barbaro & Deseo vs. Destructor & Nocturno
2. Diosa Maya/Lady Apache/Shimara vs. Dark Princess/Guerrera Isis/Rossy Moreno
3. Burrito/Hijo del Huracan Ramirez/Impacto Aereo vs. Desastre Negro/Juventud Rebelde/Maremoto
4. Dr. Wagner III/Solar I/Solar Jr. vs. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Universo Dos Mil Jr.
5. Hijo del Mascara Sagrada/L.A. Park/Rayo de Jalisco Jr. vs. Hijo del Solitario/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

PROMOCIONES JUBA

12/5 - Arena Juba de Reynosa
1. Furia & Latigo Negro vs. Bengala & Hipnosis
2. Los Pepenadores vs. Signo de Bronce/Signo de Oro/Signo de Plata
3. Angelo & Rey Astral vs. Perfil & Unico Jr.
4. Asterisco Jr./Batman/Magnifico vs. Imagen de Oro/Imagen II/Maldicion
5. L.A. Park & Hijo del L.A. Park vs. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III

PROMOCIONES JUNIORS

1/13 - Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. ?
2. ??
3. Drago/Goya Kong/Pimpinela Escarlata vs. Joe Lider/Taya Valkyrie/Black Mamba
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Pentagon Jr.
5. Dr. Wagner Jr./Fenix/La Parka Jr. vs. Chessman/Cibernetico/Taurus

PROMOCIONES KDENA

11/29 - Deportivo Guadalupe Victoria de Nuevo Leon
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. 3 Way Hardcore Dance: Kaientai vs. Pagano vs. Sick Boy
6. Revancha Match: Caifan I vs. Gran Guerrero
7. L.A. Park & Mascara Sagrada vs. Cien Caras Jr. & Mascara Ano Dos Mil

PROMOCIONES DINASTIA MORENO

11/29 - Arena Azteca Budokan de Neza
1. ?
2. Hijo del La Parkita/Mini Oriental/Nino de la Calle vs. Mini Apache/Mini Cibernetico/Pumita
3. 4 Way Dance por el Copa Acokazado: El Puma vs. Chac-Mool vs. Espiral Negro vs. Estrella del Futuro
4. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked: Los Colombianos (Colombiano/Miserable/Ricky Ricon) vs. Las Fuerzas Especiales (Caballero/Logan X/Soldado)
5. Cinthia y Esther Moreno/Estefania Vacker vs. Miss Janeth/Rossy Moreno/Tiffany
6. Hip Hop Man/Mascara Sagrada Jr./Oriental/Vamper vs. Billy el Malo/Hijo del Brazo Jr./Monsther/Zumbido
7. Dr. Wagner III/Intocable/Spartako vs. Hijo del Canek/Mr. Niebla/Valiente

VIVA EL REY

<b>11/19 - Domo de la Feria de Leon
1. Fireball & Rey Horus vs. "Speedball" Mike Bailey & Willie Mack
2. Mr. 450/Mickie James/Dinastia vs. Bestia 666/Taya Valkyrie/Mini Charly Manson
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Daga/Sonjay Dutt/Sanada
4. Fenix/Garza Jr./Hijo del Dos Caras vs. Chavo Guerrero Jr./Magnus/Psicosis Original
5. Blue Demon Jr./Dr. Wagner Jr./Rey Mysterio Jr. vs. Brodus Clay/Drew Galloway/Johnny Mundo</b>

11/20 - Palacio del Arte de Morelia
1. Mr. 450 & Rey Horus vs. "Speedball" Mike Bailey & Bestia 666
2. Mickie James/Dinastia/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Charly Manson/Black Mamba
3. Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans)/Super Nova vs. Sonjay Dutt/Willie Mack/Sanada
4. Fenix/Garza Jr./Hijo del Dos Caras vs. Chavo Guerrero Jr./Magnus/Psicosis Original
5. Blue Demon Jr./Dr. Wagner Jr./Rey Mysterio Jr. vs. Brodus Clay/Drew Galloway/Johnny Mundo

11/21 - Plaza de Toros Santa Maria de Queretaro
1. Mr. 450/Rey Horus/Venum vs. "Speedball" Mike Bailey/Bestia 666/Steve Pain
2. Mickie James/Dinastia/Pimpinela Escarlata vs. La Hiedra/Mini Charly Manson/Black Mamba
3. Aero Star/Australian Suicide/Garza Jr. vs. Sonjay Dutt/Willie Mack/Sanada
4. Hijo del Dos Caras/Murder Clown/Psycho Clown vs. Magnus/Moose/Psicosis Original
5. Carlito/Dr. Wagner Jr./Rey Mysterio Jr. vs. Brodus Clay/Drew Galloway/Chris Masters

11/22 - Auditorio Morelos de Aguascalientes
1. Mr. 450/Rey Horus/Venum vs. "Speedball" Mike Bailey/Bestia 666/Steve Pain
2. Mickie James/Dinastia/Pimpinela Escarlata vs. Lady Shani/Mini Charly Manson/Black Mamba
3. Garza Jr./Hijo del Dos Caras/Psycho Clown vs. Magnus/Moose/Psicosis Original
4. Aero Star/Australian Suicide/Super Nova vs. Sonjay Dutt/Willie Mack/Sanada
5. Carlito/Dr. Wagner Jr./Rey Mysterio Jr. vs. Brodus Clay/Drew Galloway/Chris Masters

<b>11/27 - Arena Coliseo de Merida
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Blue Demon Jr./Dr. Wagner Jr./Rey Mysterio Jr. vs. Brodus Clay/Low-Ki/Johnny Mundo</b>

Page # [1][2]

If you enjoy PWInsider.com you can check out the AD-FREE PWInsider Elite section, which features exclusive audio updates, news, our critically acclaimed podcasts, interviews and more by clicking here!

OnlineCasinosSpelen.com

CasinoScout.ca

Best Online Casinos in South Africa

Find at LeafletCasino $1 minimum deposit casino Canada

Browse the best Australian online casinos at AussieBestCasinos

Betsquare

CasinoRider-logo UFC betting Canada Betting Sites Online Casino Canada Cricket Online Betting