PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Mike Johnson on 2014-07-16 07:00:00

RESULTADOS

EMLL 7/14 - Arena Puebla
1. Akron/Espiritu Maligno/King Jaguar beat Meyer/Millenium/Tigre Rojo
2. Lluvia/Marcela/Princesa Sugei defeated Princesa Blanca/La Seductora/Tiffany by DQ when Blanca ripped off Sugei's mask.
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Tigre Rojo Jr. beat El Barbaro Cavernario/Blue Center/Bobby Zavala by DQ when Blue Center fouled Tigre.
4. CMLL Lightweight Title: Virus (c) defeated Stigma to retain his title.
5. Atlantis/Valiente/Volador Jr. beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) with Atlantis going over UG then challenged him for a shot at the CMLL Trios Titles afterwards.

EMLL 7/15 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Brillante & El Divino beat Acertijo & Magnum
2. Soberano/Star Jr./Stigma defeated Demonio Maya/Demonio Rojo/Rafaga
3. Arkangel de la Muerte/Olimpico/Bobby Zavala beat Omar Brunetti/Sky Kid/Smaker
4. Brazo de Plata/Marco Corleone/Mascara Dorada defeated Damian el Terrible/Ephesto/Rey Bucanero
5. Shocker beat La Mascara after ripping off his mask and pinning him.

EMLL 7/15 - Arena Mexico
1. Metatron & Robin beat Inquisidor & Zayco
2. Hombre Bala Jr./Oro Jr./Super Halcon Jr. defeated Hooligan/Metalico/El Rebelde by DQ when Metalico ripped off Oro's mask.
3. Escandalo/Shigeo Okumura/Virus beat Dragon Lee II/Sagrado/Starman
4. Lightning Match: Guerrero Maya Jr. defeated Kamaitachi by KO after dropping him on his head after a Desnucadora.
5. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) beat Puma King/Tiger/Vangelis
6. El Barbaro Cavernario/Euforia/Mr. Niebla defeated Maximo/Titan/Valiente by DQ when Euforia threw his mask at Valiente.

IWRG 7/13 - Arena Naucalpan
1. Atomic Star & Electro Boy beat Latigo & Sky Angel
2. Latigo & Metaleon defeated Anubis Black & Hijo de la Bestia
3. Relevos Increibles: Relampago/Las Traumas I y II beat Veneno/AK-47/911 with the Traumas challenging the Oficiales to a shot at their IWRG Intercontinental Tag Titles afterwards.
4. Eterno/Fuerza Guerrera/X-Fly defeated Super Nova/Toscano/Diva Salvaje with X-Fly using the ropes to pin Toscano.
5. Demon Clown & Hijo del Mascara Ano Dos Mil beat Hijo del Dos Caras & Mascara Sagrada after Dos accidentally hit Sagrada with a steel chair and he was pinned. Sagrada was upset at Dos afterwards.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

7/27 - Centro Civico de Ecatepec (TV taping)
1. Dinastia/Mini Drago/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Psycho Clown
2. Jennifer Blake/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star/Taya Valkyrie/Black Mamba
3. Triangular de Parejas: Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Eterno & Steve Pain vs. Tommy Diablo & Sensacional Carlitos (representing WWC)
4. Australian Suicide/Drago/Fenix vs. Cuervo/Daga/Pentagon Jr.
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Zorro
6. Electroshock/Myzteziz/La Parka Jr. vs. Averno/Black Warrior/Chessman

8/6 - Plaza de Toros el Pinal de Teziutlan (TV taping)
1. Ludxor/Nino Hamburguesa/Venum vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Gran Apache
2. Elegido/Fabi Apache/Dinastia/Pimpinela Escarlata vs. Demon Rocker/Taya Valkyrie/Mini Charly Manson/Black Mamba
3. Aero Star/Bengala/Drago vs. Hijo del Fantasma/Pentagon Jr./Super Fly
4. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain
5. Fenix/Myzteziz/Psycho Clown vs. Averno/Black Warrior/Hijo del Texano

CHILANGA MASK

<b>7/20 - Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. Ares vs. Hormiga
3. Scramble Match - Participants: Hip Hop Man/Magnifico/Ragde/Tempestad/

Tornado/Toxico
4. Impulso vs. Belial
5. Astro Rey Jr./Maverick Benji/Psycho Kid vs. Karma/Kronos/Oscuro
6. 1930's Style Lucha: Carisma vs. Zoom Driver
7. Revancha Match: Black Terry vs. Aero Boy
8. Las Traumas I y II vs. Mohicano & Piel Roja</b>
 
EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/18 - Arena Mexico
1. Leono & Sensei vs. Akuma & Guerrero Negro Jr.
2. Fuego/Pegasso/Triton vs. Misterioso II/Puma King/Sangre Azteca
3. Lluvia/Marcela/Princesa Sugei vs. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/La Seductora
4. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. vs. Ephesto/Felino/Rey Hechicero
5. Atlantis/Dragon Rojo/Stuka Jr. vs. Polvora/Rey Escorpion/Ultimo Guerrero
6. CMLL Tag Titles: Negro Casas & Shocker (c) vs. Rush & La Sombra

7/20 - Arena Coliseo
1. Flyer & Molotov vs. Cholo & Espanto Jr.
2. Angelito/Electrico/Shockercito vs. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Oro Jr./Starman/Triton vs. Cancerbero/Metalico/Raziel
4. Lightning Match: Blue Panther vs. Bobby Zavala
5. Angel de Oro/Rey Cometa/Titan vs. La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
6. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Euforia/Mr. Niebla/Niebla Roja

7/20 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Meteoro vs. Relampago Azul
2. Indigo vs. Demonio Rojo
3. Brillante & Hijo del Javier Cruz vs. Demonio Maya & Evola
4. Occidental Welterweight Title: Leo (c) vs. Sadico
5. Esfinge/El Gallo/Leon Blanco vs. La Familia Dinamita (El Cuatrero/Sanson/Universo Dos Mil Jr.)
6. Mascara Dorada & Volador Jr. vs. Felino & Puma King

INDEPENDENT

<b>7/17 - Arena Mololoa de Tepic
1. El Blazer & Furia vs. Chupacabras & Loco Gonzalez
2. Aguila Dorada & Magic Boy vs. Chavo Santana & Mini Avaricia
3. 3 Way Dance por el AAA Minis Title: Dinastia (c) vs. Mini Elegido vs. Nino Suicida
4. Ludxor/Venum/Luchador Sorpresa vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)

7/17 - Deportivo Agustin Millan de Toluca
1. Mini Drago & La Parkita vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
2. Fabi Apache & La Jarochita vs. Mari Apache & Sexy Lady
3. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano</b>

7/17 - Gimnasio Municipal de Coatepec
1. Flyer/Guerrero Lee/Jaguar vs. Espalachin Chino/Hijo del Rey Pantera/Rey Pantera Jr.
2. Caballero Negro/Pitufo/Xtremo vs. Rey Pantera/Las Totems I y II
3. Dinastia & Mascarita Sagrada vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Cinthia Moreno & Pasion Kristal vs. Taya Valkyrie & Black Mamba
5. Sin Cara Original vs. Averno

<b>7/19 - Expo las Canteras de Oaxaca
1. ?
2. Mastin/El Practicante/Relampago Jr. vs. Arkanos/Caballero Jr./Coloso
3. Hombre Arana/Lalo el Loco/Templario vs. Fantasma/Rigo Jr./Yarda
4. Drago/Fabi Apache/Mascarita Sagrada vs. Pentagon Jr./Sexy Star/Mini Murder Clown
5. Argenis/Cibernetico/Myzteziz vs. Argos/Averno/Hijo del Texano</b>

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

7/16 - Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Atomic Star
2. Payaso de Plata & Payaso Extremo vs. Anubis Black & Matrix Jr.
3. Imposible & Metaleon vs. Rayan & Spartan
4. Golden Magic/Relampago/Diva Salvaje vs. Canis Lupus/Danny Casas/Eterno
5. 4 Way Dance: Dr. Cerebro vs. Veneno vs. Apolo Estrada Jr. vs. Fuerza Guerrera

<b>7/20 - Arena Naucalpan
1. Alfa & Omega vs. Atomic Star & Electro Boy
2. Alan Extreme & Dragon Celestial vs. Guerrero Mixteco & Hip Hop Man
3. Emperador Azteca/Imposible/Metaleon vs. Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo)
4. Golden Magic/Relampago/Rey Horus vs. La Familia de Tijuana (Damian 666/Bestia 666/Eterno)
5. Ladder Match por el vacante IWRG Intercontinental Heavyweight Title: Demon Clown vs. Dr. Wagner Jr. vs. Hijo del Dos Caras vs. L.A. Par-K vs. Mascara Sagrada vs. Pirata Morgan</b>

INVASION RCH

<b>7/19 - Fiesta Anual en las Canchas del Zapote
1. Latigo/Omega/Sky Angel vs. Arana de Plata/Atomic Star/Matrix
2. Jet Boy & Atenea Queen vs. Rocky & Yuka
3. Dinamic Black & Golden Magic vs. Ares & Impulso
4. Relampago/Veneno/Bugambilla del Norte vs. Comando Negro/Hijo del Pirata Morgan/Luchador Sorpresa
5. Atlantis & Heavy Metal vs. Mascara Ano Dos Mil & Villano V</b>

LEGEND PRODUCCIONES

<b>7/19 - Arena Lopez Mateos
1. Platino & Tarkus vs. Aguila del America Jr. & Kit Medrano
2. Lady Apache & Esther Moreno vs. Miss Janeth & Rossy Moreno
3. Kendo/Ojo de Tigre/Viento Negro vs. Los Mohicanos (I/II/III)
4. Los Colisenos (Aguila Solitaria/Justiciero/Pantera II) vs. Black Terry/Rambo/Shu el Guerrero
5. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Los Diabolicos (El Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana)
6. El Fantasma/Rayo de Jalisco Jr./Villano III vs. Fuerza Guerrera/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil
7. IWL Heavyweight Title: Canek (c) vs. Villano IV</b>

PROMOCIONES CARALUCHA

<b>7/19 - Arena San Juan Pantitlan
1. ?
2. Rayo Star & Skyman vs. Fly Star & Toxin Boy
3. The Clown Corps (Broken the Clown/Dave the Clown/Rothen Clown) vs. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Hijo del The Killer
4. Relevos Increibles: Trauma I & Puma King vs. Trauma II & Tiger
5. La Dinastia Casas (Felino/Heavy Metal/Negro Casas) vs. Black Terry/Negro Navarro/Pirata Morgan</b>

PROMOCIONES JUNIORS

7/16 - Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Bello Willy/Bogar/Vagabundo vs. Break Demon/Mr. Marca/Mensajero
2. Aero Star/Argenis/Venum vs. Gran Apache/Maniaco/Super Fly
3. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Espiritu/Ozz)
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Argos/Hijo del Fantasma/Hijo del Texano)
5. Electroshock/La Parka Jr./Sin Cara Original vs. Perro Aguayo Jr./Averno/Black Warrior

XTREME WARRIORS WRESTLING

7/18 - Arena Xalapa
1. Kraken & Slayer vs. As del Espacio & Lobo Solitario
2. Armagedeon/Rey Pantera/Rey Pantera Jr. vs. Caballero Ninja Jr./Cosmos/Xtremo
3. Bucanero Infernal/Fantasma del Espacio/Keira vs. Flayer Boy/Ojo de Halcon/Paloma Rouse
4. Cuadrangular de la Muerte: Stigma vs. Vengador Radioactivo vs. Peligro vs. Vampiro Dos Mil
5. Relevos Increibles: Eslabon Perdido & Trauma I vs. Poseidon & Trauma II
6. 4 Way Dance: Dr. Wagner Jr. vs. Octagon vs. Fuerza Guerrera vs. L.A. Par-K