PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-06-11 07:08:28

NOTICIAS

DTU regulars Jinzo & Rocky Lobo will be going to NOAH for their next tour starting on 6/21 through 6/28 and it's possible that one or both may work their Jr. Heavyweight tournament in July.

RESULTADOS

EMLL 6/9 - Arena Puebla
1. Leono/Magnus/Paris beat Akuma/Ares/Espiritu Maligno
2. Blue Center/Pequeno Warrior/Sauron defeated Astral/Asturiano/Electrico
3. Angel de Oro/Pegasso/Triton beat Escandalo/Sangre Azteca/Virus
4. Atlantis/Marco Corleone/Maximo defeated Damian el Terrible/Rey Bucanero/Rey Escorpion with Atlantis using an Atlantida on Scorp then challenged him for a shot at his CMLL Lt. Heavyweight Title afterwards.
5. La Sombra beat Shocker by DQ when Shocker assaulted Tirantes for counting too slow.

EMLL 6/10 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Mr. Trueno & Rey Trueno beat Leo & Metatron
2. Esfinge/Sky Kid/Smaker defeated Cancerbero/Espectrum/Raziel
3. Kamaitachi/Malefico/Shigeo Okumura beat Hombre Bala Jr./Stuka Jr./Super Halcon Jr.
4. Atlantis/Brazo de Plata/Marco Corleone defeated Mr. Aguila/Damian el Terrible/Rey Bucanero
5. Gran Guerrero/Shocker/Ultimo Guerrero beat Los Indeseables (La Mascara/Rush/La Sombra) when Shocker fouled and pinned Rush.

EMLL 6/10 - Arena Mexico
1. Molotov & Robin beat Cholo & Inquisidor
2. Aereo/Bam Bam/Mini Fantasy defeated Mercurio/Nitrito/Pequeno Warrior
3. Escandalo/Misterioso II/Sangre Azteca beat Pegasso/Rey Cometa/Triton
4. Lightning Match: El Gallo defeated Arkangel de la Muerte by DQ after Arkangel's mask was ripped off.
5. Angel de Oro/Fuego/Sagrado defeated Tiger/Vangelis/Bobby Zavala
6. Titan/Valiente/Volador Jr. beat Ephesto/Mephisto/Puma King

IWRG 6/8 - Arena Naucalpan
1. Ciclon Black & Sky Angel beat Kaling Black & Zurdog
2. Latigo & Metaleon defeated Anubis Black & Hip Hop Man
3. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) beat Alan Extreme/Golden Magic/Imposible when 911 fouled and pinned Magic.
4. Relampago/Super Nova/Toscano defeated Eterno/Las Traumas I y II by DQ when Eterno fouled Toscano.
5. Dr. Cerebro/Gronda XXX/Veneno beat Demon Clown/Apolo Estrada Jr./X-Fly by DQ when Demon assaulted referee El Capu when trying to attack Gronda.

Lucha Libre WMC 6/8 - Deportivo Jardines Churubusco de Aculco
1. Los Payasos Diabolicos (I y II) beat Luis y Tony Cirio
2. Yuka/Zatana/Caricia defeted Dr. Cerebro/Princesa Atenea/Bugambilla del Norte
3. Cuadrangular de Parejas - Finals: Alas de Oro & Master Fly beat Kortiz & Rayo Tapatio I - Other participants: Imperio Negro & Magnifico II and Guerrero Negro Jr. & Ultratumba Jr.
4. WWS Welterweight Title: Rayo Tapatio II defeated Dinamic Black to retain his title.
5. Guerrero WMC/Hijo del Dos Caras/Hijo del Mascara Sagrada/R15 beat Apocalipsis/Nitro/Rey Hechicero/Sangre Azteca

Producciones Sanchez 6/8 - Arena Neza
1. ?
2. 4 Way Dance: Star Fire defeated Felina Metalica - Other participants: Mystique & Paloma Rouse
3. Chac Mool/Goskart/Neza Kid beat Holkan/Lord Freeze/Maldito Jr.
4. Warrior Steel & Warrior Steel Jr. battled Los Hermanos Muerte I y II to DDQ when there was a foule and mask removal by both teams.
5. Guerrero Maya Jr. & Maximo defeated Canis Lupus & Rey Escorpion

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

6/20 - Gimnasio Miguel Hidalgo de Puebla (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Fabi Apache vs. Gran Apache/Sexy Star/Black Mamba
2. Aero Star/Alebrije II/Nino Hamburguesa vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Super Fly
3. Australian Suicide/Drago/Joe Lider vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
4. Angelico/Electroshock/Fenix vs. Hijo del Fantasma/Mascara Ano Dos Mil Jr./Pentagon Jr.
5. Cibernetico/Mytzeziz/Psycho Clown vs. Perro Aguayo Jr./Averno/Zorro

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

6/13 - Arena Mexico
1. Black Panther & Starman vs. Akuma & Espiritu Negro
2. Acero/Astral/Electrico vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Blue Panther/Delta/Guerrero Maya Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
4. En Busca de un Idolo: Dragon Lee II vs. El Barbaro Cavernario
5. En Busca de un Idolo: Cachorro vs. Rey Hechicero
6. Atlantis/Brazo de Plata/Maximo vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)
7. CMLL Tag Titles: La Mascara & Rush (c) vs. Negro Casas & Shocker

<b>6/15 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Brillante & El Divino vs. Acertijo & Demonio Rojo
2. Explosivo vs. Jocker
3. Exterminador & Leon Blanco vs. Espectrum & Rafaga
4. Black Metal/Esfinge/El Gallo/Rey Cometa vs. El Barbaro Cavernario/Demonio Maya/Sadico/Bobby Zavala
5. Goya Kong & Silueta vs. Tiffany & Zeuxis
6. Mexican National Welterweight Title: Titan (c) vs. Dragon Rojo

6/15 - Arena Mexico
1. Flyer & Starman vs. Espanto Jr. & Zayco
2. Estrellita/Marcela/La Vaquerita vs. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/La Seductora
3. Blue Panther/Sagrado/Stuka Jr. vs. Kraneo/Morphosis/Olimpico
4. Angel de Oro/Brazo de Plata/La Mascara vs. La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
5. CMLL Lightweight Title: Virus (c) vs. Fuego
6. Atlantis/Marco Corleone/Valiente vs. Mr. Niebla/Niebla Roja/Ultimo Guerrero

6/16 - Arena Puebla
1. Aguila Egipcia/Black Tiger/Tigre Rojo Jr. vs. Fuerza Chicana/Guerrero Espacial/Toro Bill Jr.
2. Torneo Cibernetico - Participants: Astral/Asturiano/Bam Bam/Meyer/Stukita/Blue Center/Demus 3:16/Pequeno Warrior/Pierrothito/Sauron
3. Estrellita/Goya Kong/Princesa Sugei vs. Amapola/Princesa Blanca/Zeuxis
4. Marco Corleone/La Mascara/Rush vs. Kraneo/Ripper/Shocker
5. CMLL Lt. Heavyweight Title: Rey Escorpion (c) vs. Atlantis</b>

FUSION SPORTS MEXICO

6/15 - Arena Fusion
1. ?
2. ??
3. Ruleta de la Muerete: Ancla/Belial/Corsario Negro Jr./Los Eclipses I y II/Kronos/Tornado
4. Dinamic Black & Golden Magic vs. Los Fulgores I y II
5. Apolo Estrada Jr. & Alex Segura vs. Black Shadow & Ikaro
6. Sin Cara Original/Dos Luchadores Sorpresas vs. Averno/Yoruba/Luchador Sorpresa

HUMO PROMOCIONES

6/15 - Centro de Espectaculos de Xalapa
1. Fantasma de la Opera II/Hector el Pandillero/Orus vs. Audaz/Crazy Tiger/Super Brazo Jr.
2. Mr. Can/Gato Aldana/Kid Jaguar vs. Esparta/Las Medics I y III
3. Arceus & Shadow vs. Halcon Dos Mil & Quimico Jr.
4. Dinamic Black/Freelance/Pantera/Micke Segura vs. ATM/Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera
5. Super Muneco Jr./Super Pinocho/Super Raton vs. Tony Rivera/Scorpio Jr./Luchador Sorpresa

INDEPENDENT

6/14 - Arena San Juan Pantitlan
1. Rayo Star & Skyman vs. Dragon Kick & Magnetico
2. Belial & Impulso vs. Akuma & Demus 3:16
3. The Clown Corps (Broken the Clown/Dave the Clown/Rothen the Clown) vs. Hijo del Fishman/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.
4. Luchador Sopresa vs. Luchador Sorpresa
5. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)

6/15 - Arena Azteca Budokan de Neza
1. ?
2. La Jarochita/Cinthia Moreno/Pasion Kristal vs. La Hechicera/Sexy Lady/Black Mamba
3. Dinastia/Mini Drago/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Psycho Clown
4. Argenis/Fenix/Nino Hamburguesa vs. Chessman/Daga/Eterno
5. Triangular por la Trofeo Mini Chessman: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) vs. El Consejo (Argos/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

6/15 - Arena Naucalpan (Festival de Mascaras where the guys who lost their masks can wear them again)
1. Black Terry/Imposible/Metaleon vs. Guerrero Mixteco/Hip Hop Man/Tony Rivera
2. Dr. Cerebro/Golden Magic/Pantera vs. Astro Rey Jr./Canis Lupus/Eterno
3. IWRG Intercontinental Tag Titles: Apolo Estrada Jr. & Hijo del Diablo (c) vs. AK-47 & 911
4. Mascara Sagrada/Relampago/Super Nova vs. Demon Clown/Las Traumas I y II
5. Dr. Wagner Jr. & Hijo del Dos Caras vs. L.A. Par-K & Pirata Morgan

INVASION RCH

6/14 - Arena Lopez Mateos
1. Yuca & Luchadora Sorpresa vs. Keira & Luchadora Sorpresa
2. Aero Star/Australian Suicide/Fenix vs. Eterno/Hijo del Pirata Morgan/Steve Pain
3. Drago & Fabi Apache vs. Pentagon Jr. & Sexy Star
4. Steel Cage Match where the loser must unmask - Participants: Arana de Plata/Atomic Star/Kalibus/Latigo/Matrix/

Power Bull/Principe Diamante/Sky Angel
5. 4 Way Decision Match por el RCH Heavyweight Title: Cibernetico vs. Psycho Clown vs. Hijo del Texano vs. Zorro

PROMOCIONES PACIFICO

6/14 - Plaza de Toros Monumental de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Los Diablos Tapatios I y II/Terremoto King Jr. vs. Black Ninja/Serpiente Marina/Wilbert Extreme
4. Draegon/Mario Mora/Rudi Santana vs. Halcon Dos Mil/Bello Juan/Pedro el Hermoso
5. Octagon/Principe Kisho/Sin Cara Original vs. Averno/Fuerza Guerrera/Relampago

PROMOCIONES PANTERA

6/13 - Arena Queretaro
1. Angel Rebelde & Maverick vs. Marduk & Von Draker
2. Optimus & Silver Dragon vs. Electroboy & Fuego Latino
3. Hijo del Pirata Morgan & Lobo Lafayette vs. Pirata Morgan Jr. & Soldado Diabolico
4. Los Porros (Angel o Demonio/Big Memo/Ovett) vs. Las Drabeks I y II/Ursus
5. Mascara Sagrada & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Pirata Morgan

UNITED STATES

MILLENIUM WRESTLING FEDERATION

6/15 - East Los Angeles Recreation Center in East Los Angeles, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Graffiti Kid/Pirata Morgan/Super Maquina Jr. vs. The Kiss/Kiss Jr./Kiss III