PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

LUCHA LEGEND ANNOUNCES RETIREMENT: THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2014-02-21 07:52:27

NOTICIAS

AAA held a press conference today where they announced a partnership with the Distrito Federal government to run Gimnasio Juan de la Barrera as a monthly venue as well as using it to hold classes on lucha libre. This wasn't announced as an exclusive deal as there are other indies that have run that building regularly but this is a big deal for AAA to have their own building in Mexico City.

The latest issue of Super Luchas reported that Hijo del Santo's neck injury is way worse than he originally thought and will retire at the end of this year where he plans on working a couple of retirement matches later in the year. Santo is postponing his surgery until he works his final matches because once he has the surgery he will definitely have to retire. Santo said that once his career in the ring is over with then he will solely concentrate on his businesses as well as helping his son grow as a luchador and also plans on opening up his own school

RESULTADOS

IWRG 2/19 - Arena Naucalpan
1. Matrix Jr. beat Galaxy
2. Mini Black Abyss & Mini Rockerito defeated Dragoncito de Oro & Mini Multifacetico
3. Zurdog/Amazona/La Sadica beat Emperador Azteca/Atomic Star/Cristal
4. Torneo Cibernetico por la Copa High Power: Fulgore I defeated Kanon by DQ after he fouled the referee by mistake when his mask was turned sideways. Other participants: Alfa/Dragon Celestial/Imposible/Omega/

Power Bull/Seiya/Sky Angel/Aztlan/Cheyene/Destino/Jorge Kebrada/Onix/Prodigio/Vertize
5. Eterno/Fuerza Guerrera/Hijo del Mascara Ano Dos Mil beat Mascara Purpura/Relampago/Super Nova with Eterno pinning his former partner and challenged him to a shot at his NWA Lt. Heavyweight Title afterwards.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

2/21 - Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (TV taping)
1. Dinastia/Mascarita Sagrada/Mini Drago vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria
2. Drago/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Pentagon Jr./Sexy Star/Taya Valkyrie
3. Angelico/Australian Suicide/Zumbi vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Crazy Boy/Fenix/Joe Lider vs. Daga/Juventud Guerrera/Steve Pain
5. Rey de Reyes - Grupo D: Psycho Clown vs. Hijo del Texano vs. Psicosis vs. Luchador Sorpresa
6. Cibernetico/Electroshock/Jack Evans/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Jeff Jarrett/Zorro

3/3 - Lienzo Charro Leon Ornelas de Irapuato (TV taping)
1. AAA Minis Title: Dinastia (c) vs. Mini Charly Manson
2. Zumbi/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Steve Pain/Sexy Lady/Sexy Star
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Pentagon Jr./Psicosis
4. Axel/Electroshock/Luchador Sorpresa vs. Chessman/Hijo del Fantasma/Silver King
5. Cibernetico/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Hijo del Texano/Parka Negra/Zorro

CIRCUITO DE LUCHA DE ALTO NIVEL

3/1 - Arena Lopez Mateos
1. Ice Killer/La Hiedra/Ice Angel vs. Caifan Jr./La Abogada/Sexy Angel
2. 3 Way Dance: Relampago vs. El Angel vs. Marabunta Jr.
3. Lightning Match: Delta vs. Nitro
4. Las Traumas I y II vs. Barba Roja & Hijo del Pirata Morgan
5. Corsario Negro Jr./Mr. Jack/Kraneo/Maiden vs. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento)
6. Relevos Increibles: Atlantis & Gran Guerrero vs. Guerrero Maya Jr. & Ultimo Guerrero

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

2/21 - Arena Mexico
1. Camaleon & Leono vs. Akuma & Guerrero Negro Jr.
2. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico
3. Dark Angel/Marcela/Silueta vs. Amapola/Dalys la Caribena/Zeuxis
4. Lightning Match: Diamante Azul vs. Damian el Terrible
5. Soberano/Valiente/Volador Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero
6. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Felino/Negro Casas/Shocker

2/23 - Arena Coliseo
1. Bengala & Metalico vs. Apocalipsis & Ramstein
2. Pegasso/Starman/Stigma vs. Hijo del Signo/Nitro/Rey Hechicero
3. Estrellita/Goya Kong/Lady Afrodita vs. Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)/Tiffany
4. Blue Panther/Guerrero Maya Jr./Titan vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja)
5. Marco Corleone/La Mascara/La Sombra vs. Dragon Rojo/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

2/23 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Explosivo vs. Furia Nazi
2. El Brillante vs. Angel del Mal
3. El Divino & Virgo vs. Demonio Rojo & Magnum
4. El Gallo/Leo/Stuka Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Malefico/Rafaga
5. Mistico II & Volador Jr. vs. Polvora & Rey Escorpion

2/24 - Arena Puebla
1. Aguila Egipcia & Black Tiger vs. Ares & King Jaguar
2. Astral/Asturiano/Electrico vs. Pequeno Warrior/Pierrothito/Sauron
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Pegasso vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Bobby Zavala
4. Blue Panther/Maximo/Rush vs. Dragon Rojo/Rey Escorpion/Shocker
5. Revancha Match: Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Felino/Negro Casas/Mr. Niebla

2/25 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Smaker vs. Demonio Maya & Exterminador
2. Astral/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Warrior
3. Cachorro/Fuego/Stuka Jr. vs. Cancerbero/Malefico/Raziel
4. Rush/La Sombra/Titan vs. Negro Casas/Shocker/Ultimo Guerrero
5. Marco Corleone vs. Euforia

2/25 - Arena Mexico
1. Flyer & Oro Jr. vs. Akuma & Espanto Jr.
2. Pegasso/Star Jr./Stigma vs. Espiritu Negro/Guerrero Negro Jr./Hijo del Signo
3. Lightning Match: Starman vs. Rey Hechicero
4. Brazo de Plata/Rey Cometa/Sagrado vs. Misterioso II/Pierroth/Vangelis
5. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Herodes Jr./Mr. Niebla)
6. La Mascara/Maximo/Triton vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Bobby Zavala

EMPRESA REGIOMONTANA DE LUCHA LIBRE

[b]2/23 - Terraza Elma de Monterrey
1. ?
2. Angel o Demonio & Ciclope vs. Fantasma de la Opera & Chica Tormenta
3. Aero Boy & Violento Jack vs. Kaientai & Lord Byron
4. Decnis & Scorpio Jr. vs. Angel Dorado & Memo Valle
5. Ricky Marvin & Sky vs. Los Nuevos Caifanes Rockeros I y II[/b]

ESTO ES LUCHA PRO WRESTLING

[b]3/1 - Salon Los Angeles de Milpa Alta
1. ?
2. ??
3. Ares/Freelance/Yoruba vs. Canis Lupis/Eterno/Fresero Jr.
4. 4 Way Dance: Alan Extreme vs. Imposible vs. Saruman vs. Vampiro Metalico
5. UWA Lt. Heavyweight Title: Super Nova (c) vs. Averno[/b]

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

3/2 - Palenque de Gallos de Tuxtla Gutierrez
1. Arjen & Murcy I vs. Mano Blanca Jr. & Mini Porky
2. Destroyer & New Fire Jr. vs. Marvin & Starman
3. Capitan Furia vs. Granda Man
4. Laredo Kid/Mexican Tiger/Murcy Jr. vs. Gallo Sureno II/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Vertigo
5. Octagon/Rayo de Jalisco Jr./Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Hijo del Solitario/Pirata Morgan

HUMO PROMOCIONES

3/1 - Cancha de Futbol Rapido Ezequiel Montes de Queretaro
1. Tigre de San Luis/Xtreme Boy/Siomara vs. Creeper/Gravedad Cero/Dark Lady
2. Torneo por el Campeonato Femenil HUMO - Participants: Atenea/Big Mama/Black Fury/Cristal/Estrella Negra/Kamillon/Lady Monsther/Lady Sensacion/Princesa Guerrera/Tiffany/Xena
3. Torneo por el Campeonato Welterweight Humo - Participants: Avenger/Black Hunter/Croyer/DJ Master/Electro Boy/Elixir/Halcon Dos Mil/Hechicero Negro/Kid Jaguar/Lasserado/Las Medics I y III/Pantera/Pantera Gris/Micke Segura/Shadow
4. Black Terry vs. Negro Navarro
5. Street Fight: Fantasma de la Opera & Stukita vs. Dinamic Black & Fresero Jr.

INDEPENDENT

2/23 - Arena Neza (Coco Blanco Benefit Show)
1. Freelance/Principe Azteca/Turbo vs. Black Thunder/Micke Segura/Yago
2. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan vs. Carta Brava Jr./Dr. Cerebro/Fantasma de la Opera
3. Guerrero Maya Jr./Solar I/Valiente vs. Los Desastres Naturales (Hecatombe/Maremoto/Terremoto)
4. Danny Boy/El Gallego/Rocky Santana/Skayde vs. Black Terry/El Indomito/Puma King/Shu el Guerrero
5. Los Brazos (Oro/Plata/Platino) vs. Los Payasos Tricolor (Coco Amarillo Jr./Coco Verde/Cocolores)
6. Black Warrior/La Mascara/Mascara Sagrada/Maximo vs. El Dandy/Negro Casas/Mr. Niebla/Scorpio Jr.

2/24 - Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. Estrellita & Princesa Sugei vs. La Hiedra & Tiffany
2. Extreme Rules: Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack) vs. Angel o Demonio & Ciclope
3. Decnis/Lemus II/Scorpio Jr. vs. Dragster/Perseus/Street Boy
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Fuerza Guerrera/Hijo del Pirata Morgan/Rey Bucanero
5. Relevos Increibles: Volador Jr. & L.A. Par-K vs. La Sombra & Ultimo Guerrero
6. Atlantis/Laredo Kid/Tinieblas Jr. vs. Canek/Felino/Pirata Morgan

2/26 - Arena Queretaro
1. Gremlin vs. Vengador
2. Optimus & Sangre de Dragon vs. Galaxy & Kastigador
3. Los Dragones de Oriental I y II vs. Arkangel de la Muerte & Nitro
4. Triton & Valiente vs. Puma King & Tiger
5. Marco Corleone & Maximo vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

3/1 - Arena Olimpico Laguna de Gomez Palacio
1. ?
2. ??
3. Piloto Negro vs. Piloto Suicida
4. Torneo por la Copa Lagunera - Participants: Arabe/Espacial/Gringo Loco/Luminoso/Arana del Futuro/Dorado/Gran Kalifa/V-57
5. Relevos Suicidas: Dr. Wagner III & Hijo del L.A. Par-K vs. Hijo del Kato Kung Lee & Silver King Jr.
6. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)

INDEPENDENT WRESTLING PROMOTIONS

2/22 - Auditorio Americo Villarreal Garcia de Ciudad Madero
1. Hahastary & Pandillera vs. Baby Hagar & Luchadora Sorpresa
2. Triangular de Parejas: Eclipse & Lumino vs. Cisticerco & Infierno vs. Aborto & Sadico
3. Ludxor & Venum vs. Reptilius & Silver Fox
4. Misterio Negro & Pimpinela Escarlata vs. Black Mamba & Diva Salvaje
5. Argos & Silver King vs. Cuervo & Ozz

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

2/23 - Arena Naucalpan
1. Hip Hop Man & Sky Angel vs. Matrix Jr. & Power Bull
2. Dragon Celestial/Emperador Azteca/Latigo vs. Douki/Daisuke Hanaoka/Hijo de la Bestia
3. Angel del Amor/Chico Che/Golden Magic vs. Espartaco/Apolo Estrada Jr./Tupac Amaru Jr.
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Alan Extreme & Veneno (c) vs. AK-47 & 911
5. Hijo del Lizmark/Relampago/Super Nova vs. Eterno/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/X-Fly

[b]2/26 - Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Onix
2. Diva Salvaje & Miss Gaviota vs. Rayan & Spartan
3. Black Terry/Dragon Celestial/Emperador Azteca/Fulgore I vs. Skayde/Aztlan/Kanon/Vortize
4. Dr. Cerebro/Relampago/Veneno vs. Fuerza Guerrera/Las Traumas I y II
5. NWA Lt. Heavyweight Title: Super Nova (c) vs. Eterno[/b]

PROMOCIONES KDENA

2/23 - Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. Principe de Oro & Orquidea Negra vs. Argos & Black Mamba
5. Panthro & Silver Star vs. Charles Lucero & Tigre Universitario
6. Ludxor/La Parka Jr./Venum vs. Cuervo/Ozz/Silver King

PROMOCIONES WMC

3/2 - Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Ancla/Huracan Ramirez/Mascara Sagrada Jr. vs. Gato Montes/Rey Infernal/Ying San
2. Marcela & Paloma Rouse vs. Crazy Star & Skadi
3. Kung Fu Jr. vs. Hijo del Fishman
4. Relevos Increibles: Trauma I & Super Nova vs. Trauma II & Dr. Cerebro
5. Lord Freeze/Los Magnificos I y II vs. Gran Guerrero/Imperio Negro/Ultimo Guerrero

WORLD OF UNPREDICTABLE WRESTLING

[b]3/1 - Arena Coliseo de Tulancingo
1. Concord vs. Gotita de Plata
2. Amo de la Noche & Victor Doom vs. Cruz Infernal & Destructor
3. Vengador Radioactivo vs. Karma Butcher
4. Scramble Match por el WUW Weltwerweight Title: Super Crazy (c)/Artikus/Lanceloth/Lethal/Peligro/Pesadilla/Rex/Rocky Lobo
5. Hijo del Mascara Sagrada/Matt Striker/Zumbi vs. Jorge Kebrada/Siniestro/Ultimate Security[/b]

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

3/16 - Arena Coliseo de Mexicali
1. ?
2. ??
3. ???
4. Dinamic/Galactico/Iron Boy vs. Amnesia/Scream/Star Dragon
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

IWT PROMOCIONES

[b]2/21 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. Power Boy & Venum Black Jr. vs. Cyrax & Tigrillo
3. Torneo por la Copa Divas: Amazona/La Chacala/Datura/Destino KO/Divina/Viuda Negra
4. Torneo de Suicidas - Participants: Amnesia II/Iron Boy/Latin Boy/Leatherface/Scream/Shamu/Super Rino/Bello Juan
5. Diamantina/Extassis/Extreme Tiger vs. Amnesia/Angel Negro Jr./Hijo del Canek
6. Hijo del Huracan Ramirez/Hijo del Lizmark/Talisman Jr. vs. Mr. Aguila/Halloween/Hijo del Medico Asesino[/b]

JM PROMOCIONES

3/7 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hijo del Rey Misterio vs. Hijo del Fishman
5. Rayo de Jalisco Jr. & Rayman vs. Angel Blanco Jr. & Dr. Wagner Jr.