PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2012-11-02 07:30:00

NEWS

Rey Escorpion stated today that he & Dragon Rojo are giving Ultimo Guerrero a taste of his own medicine as it was just 12 years ago that he & Rey Bucanero were the young stars who turned on their mentor Satanico in a feud that propelled them to stardom and that same thing will happen now as he & Dragon Rojo will now surpass him in status.

RESULTS

EMLL 10/29 - Arena Puebla
1. Ares & Centauro de Fuego beat Dinamico & Tigre Rojo Jr.
2. Lightning Match: Horus defeated Cholo
3. Asturiano/Metalico/Molotov beat Bobby Zavala/Disturbio/Espiritu Maligno
4. Dalis la Caribena/Goya Kong/Marcela defeated Amapola/Mima Shimoda/Tiffany
5. Namajague/Shigeo Okumura/Tama Tonga beat Delta/Guerrero Maya Jr./Hijo del Fantasma in the match of the night. Maya was stretchered out as well.
6. Atlantis/La Mascara/Mistico II defeated Felino (subbing for Ephesto)/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto) by DQ when Mephisto ripped off Mistico's mask.

EMLL 10/30 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron beat Exterminador
2. Torneo Cibernetico Mini Reyes del Aire: Pequeno Warrior eliminated Ultimo Dragoncito to win. Order of Elimination: Aereo/Pequeno Halcon/Mercurio/Pequeno Olimpico/Mini Fantasy/Pequeno Violencia/Astral/Demus 3:16/Shockercito/Ultimo Dragoncito
3. La Generacion Dorada (La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra) defeated Kraneo/Olimpico/Psicosis
4. CMLL Trios Titles: La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) beat Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Tama Tonga (subbing for Ephesto) to retain their titles.

EMLL 10/30 - Arena Mexico
1. Freesbee & Oro Jr. beat Akuma & Camorra by DQ when Camorra fouled Freesbee.
2. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Hooligan defeated Camaleon/Pegasso/Sensei who suffered a knee injury and was stretchered out.
3. Fuego/Sagrado/Triton beat Arkangel de la Muerte/Cancerbero/Raziel when the rudo team fell apart.
4. Lightning Match: Rey Cometa defeated Sangre Azteca
5. Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero beat Diamante Azul/Mistico II/Stuka Jr.
6. Mexican National Trios Titles: Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) defeated Mr. Aguila/Black Warrior/Volador Jr. to win the titles.

UWE 10/31 - Arena Lopez Mateos
1. Conde Bartock/Magia Negra/Violento beat Beda/Olimpus/Spider Boy
2. Strap Match: Los Apocalipticos (Cerebro Maligno/Herejia/Rey Krimen) defeated Dragosth/Gargola/Juana el Loca
3. Big Mama beat Taya Valkyrie
4. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento) defeated Los Perros Japonesas (Daisuke Hanaoka/Nihon Dragon/Las Samurais I y II)
5. Caballera contra Caballera: Iron Love beat Rocky Santana
6. Los Mexicools (Juventud Guerrera/Nicho el Millionario/Super Crazy) defeated Mexican Powers (Extreme Tiger/Joe Lider/Ultimo Gladiador)

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

11/3 - Arena Neza (TVC Deportes taping)
1. Astro de Plata & Freelance vs. X
2. Cuervo/Fabi Apache/Lolita vs. Gran y Mari Apache/Sexy Lady
3. 4 Way Dance por el AAA Fusion Campeonato: Drago vs. Fenix vs. Dark Dragon vs. Toscano
4. Joe Lider & El Mesias vs. Chessman & Daga
5. Dr. Wagner Jr. & L.A. Par-K vs. Mascara Ano Dos Mil Jr. & Silver Kain

11/9 - Gimnasio Miguel Hidalgo de Puebla (TV taping)
1. Lolita/Mascarita Dorada/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Psicosis/Polvo de Estrellas
2. AAA Mixed Tag Titles: Halloween & Mari Apache © vs. Cuervo & Fabi Apache
3. The Black Family (Escoria/Espiritu/Ozz) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain/Toscano
5. Cibernetico & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

11/2 - Arena Mexico
1. Leono & Soberano vs. Apocalipsis & Inquisidor
2. Dark Angel/Estrellita/Luna Magica vs. La Comandante/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Lightning Match: Starman vs. Escandalo
4. Angel de Oro/Blue Panther/Titan vs. Polvora/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Atlantis/Rush/La Sombra vs. Damian el Terrible/Tama Tonga/Tiger
6. Ultimo Guerrero vs. Rey Escorpion

11/4 - Arena Coliseo
1. Bengala & Robin vs. Herodes Jr. & Ramstein
2. Hombre Bala Jr./Magnus/Super Halcon Jr. vs. Disturbio/Hijo del Signo/Zayco
3. Fuego/Stuka Jr./Triton vs. Namajague/Shigeo Okumura/Vangelis
4. Lightning Match: Diamante vs. Misterioso II
5. Blue Panther/Hijo del Fantasma/Mascara Dorada vs. Kraneo/Polvora/Psicosis
6. Diamante Azul/Shocker/La Sombra vs. Dragon Rojo/Tama Tonga/Volador Jr.

11/4 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Brillante & Hijo del Javier Cruz vs. Demonio Rojo & Relampago Azul
2. Black Metal/Eros/Halcon de Plata vs. Demonio Maya/Espectrum/Infierno
3. Lightning Match: Leo vs. In Memoriam
4. Rey Cometa vs. Puma King
5. Atlantis/Rush/Smaker vs. Damian el Terrible/Euforia/Rafaga

11/5 - Arena Puebla
1. Black Tiger & Lestat vs. Fuerza Chicana & Sauron
2. Bengala/Leono/Soberano vs. Apocalipsis/Inquisidor/Zayco
3. Lightning Match: Pegasso vs. Hijo del Signo
4. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
5. Diamante/Maximo/Rey Cometa vs. Mephisto/Misterioso II/Vangelis
6. Mascara Dorada/Mistico II/La Sombra vs. Dragon Rojo/Euforia/Tama Tonga

<b>11/6 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Sky Kid & Virgo vs. Evola & Thunder Boy
2. Esfinge & El Gallo vs. El Barbaro Cavernario & Espectrum
3. La Mascara/Mistico II/La Sombra vs. Felino/Psicosis/Rey Escorpion
4. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked - Participants: Aereo/Astral/Mini Fantasy/Pequeno Halcon/Shockercito/Ultimo Dragoncito/Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior

11/6 - Arena Mexico
1. Freesbee & Robin vs. Camorra & Ramstein
2. Angel Azteca Jr./Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr. vs. Disturbio/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Dalis la Caribena/Dark Angel/Marcela vs. La Comandante/La Seductora/Tiffany
4. Lightning Match: Delta vs. Virus
5. Angel de Oro/Diamante/Hijo del Fantasma vs. Euforia/Olimpico/Vangelis
6. Atlantis/Diamante Azul/Mascara Dorada vs. Damian el Terrible/Mephisto/Tama Tonga</b>

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

11/2 - Lienzo Charro Constituyentes del Distrito Federal
1. Sepultura vs. Estruendo
2. Calo Jr. & Metal Boy vs. Cara de Guerra & Meiden
3. Charly Madrid & Mascarita Sagrada vs. Cronos & Pierrothito
4. Torneo de Parejas por el FULL Tag Titles: Shocker & Tinieblas Jr. vs. Oriental & La Parka Jr. vs. Brazo de Plata & Pirata Morgan Jr. vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil & Hijo del Solitario

INDEPENDENT

<b>11/4 - Arena Azteca de Torreon
1. ?
2. Halcon Galactico & Panterita del Ring vs. Chamaco Trevino & Gran Danton
3. Aero Kid/Charly Montana/Espacial vs. Chamuco Trevino/Gran Jefe II/Super Punk
4. Super Libre: Magico vs. Arana del Futuro
5. Angel Azteca Jr./Conflictus/Mistico II vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Espanto V</b>

11/4 - Arena Cuautepec
1. Fugitivo & Lirio de Plata vs. Black Roster & El Clon
2. Conquistador/Kid Acero/Sombra de Angel vs. Darma/Lobo/Mantiz
3. Octagoncito & La Parkita vs. Chucky & Espectrito de Ultratumba
4. Electroman vs. Relampago Dorado
5. Adamantium/Mascara Sagrada/Super Muneco vs. Fuerza Guerrera/Hijo del Fishman/Rey Azteca

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

<b>11/4 - Arena Naucalpan
1. Impulso & Seiya vs. Arana de Plata & Dragon Celestial
2. Dinamic Black/Relampago/Amazona vs. Alan Extreme/Jack/Cristal
3. Cerebro Negro/Las Traumas I y II vs. AK-47/Carta Brava Jr./Toxico
4. El Angel/Dr. Wagner III/Hijo del Solitario vs. La Familia de Tijuana (Damian 666/Bestia 666/Eterno)
5. Relevos Increibles: Hijo del Pirata Morgan & Hijo del Mascara Ano Dos Mil vs. 911 & Factor</b>

LLAVES Y CANADOS

11/4 - Arena Coliseo de Monterrey
1. Lobo Rojo & Viernes 13 vs. Los Principes Guerreros I y II
2. Atomo & Demonio del Caribe vs. Dr. Tormenta & Norteno Jr.
3. Pee Wee & Gardenia Azteca vs. Mortifero & Norteno
4. Gato Fantasma/Principe de Oro/Orquidea Negra vs. Androide/Iron/Memo Valle
5. Fenix/Silver Star/Super Fly vs. The Shadow/Tigre Universitario/Vaquero Romo
6. Drago/Electroshock/Pimpinela Escarlata vs. Diluvio Negro I/Hijo del Texano/Toscano