PWInsider - WWE News, Wrestling News, WWE

 
 

THE LUCHA REPORT

By Kris Zellner on 2012-10-22 07:08:17

RESULTS

AAA 10/21 - Arena Lopez Mateos (TVC Deportes taping) (Bruce Pritchard & Al Snow were at the show representing TNA)
1. Dr. Cerebro & Micke Segura beat Astro de Plata & Freelance
2. La Hechicera/Mari Apache/Sexy Star defeated Los Exoticos (La Braza/Nygma/Polvo de Estrellas)
3. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) beat Aero Star/Extreme Tiger/Super Fly who crashed and burned on a dive to the floor.
4. GHC Jr. Heavyweight Tag Titles: Ricky Marvin & Super Crazy defeated Daga & Halloween to retain their titles with Halloween being stretchered out afterwards.
5. La Maniarquia (Chessman/Silver Kain/Ultimo Gladiador) beat Fenix/El Mesias/Vampiro

EMLL 10/19 - Arena Mexico
1. Metalico & Molotov beat Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando) by DQ when Artillero ripped off Metalico's mask.
2. Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior defeated Acero/Pequeno Halcon/Shockercito
3. Brazo de Plata/Mascara Dorada/Shocker beat Mr. Aguila/Black Warrior/Puma King
4. Lightning Match: Rey Bucanero defeated Maximo when after Maximo kissed Rey he ate a big powerbomb.
5. Angel de Oro/La Mascara/Mistico II beat La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
6. Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero defeated Dragon Rojo/Rey Escorpion/Tama Tonga by DQ when Rojo & Scorp not only ripped up masks but ring gear ending with Scorp ripping off UG's mask. Niebla Roja also took a stretcher ride after the match.

EMLL 10/21 - Arena Coliseo
1. Inquisidor & Zayco beat Bengala & Leono
2. Cancerbero/Hooligan/Raziel defeated Pegasso/Sensei/Super Halcon Jr.
3. Lightning Match: Pequeno Olimpico beat Bam Bam by countout after he fell off the top rope crashing to the floor forcing the match to be stopped. He landed head first and they called for the doctors immediately but he would end being okay in the end and very lucky.
4. Hijo del Signo/Misterioso II/Vangelis defeated Rey Cometa/Sagrado/Triton
5. Brazo de Plata/Marco Corleone/Mascara Dorada beat Felino/Polvora/Tiger when BP submitted Felino and it ended up with Tiger, Polvora, and even Zacarias leaving Felino alone in the ring after the match.
6. Damian el Terrible/Tama Tonga/Volador Jr. defeated Atlantis/Blue Panther/Diamante Azul when Tama ripped off Diamante's mask and pinned him.

Independent 10/17 - Arena Xalapa
1. Corsario de Fuego & Zayco beat Flayer Boy & Freesbee
2. Amenaza & Vengador Radioactivo defeated Apocalipsis & Poseidon by DQ
3. Astral & Ultimo Dragoncito beat Demus 3:16 & Pierrothito
4. Goya Kong & Marcela defeated Princesa Sugei & Tiffany
5. Fuego & Stuka Jr. beat Arkangel de la Muerte & Escandalo
6. Dragon Rojo/Euforia/Ultimo Guerrero defeated Diamante Azul/Maximo/Mistico II by DQ when UG threw his mask at Mistico after ripping his mask off first.

Independent 10/19 - Arena Queretaro
1. ?
2. Fili Estrella & La Parkita beat Chucky & Espectrito
3. Dragon de Oriente I/Kung Fu Jr./Mascara Sagrada/Pantera defeated Damian 666/Hijo del Cien Caras/Hijo del Pirata Morgan/Rey Toro I
4. WWA Trios Titles: El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) beat Los Payasos Tricolor (Coco Amarillo/Coco Azul/Coco Rojo) by DQ to retain their titles.
5. Los Villanos (III/IV/Ray Mendoza Jr.) defeated Fuerza Guerrera/Scorpio Jr./Veneno

Independent 10/20 - Estadio Municipal de Guasave
1. El Pajaro & El Principe beat Dr. Necrospia & Wilbert
2. Fly Metal & Profeta defeated Black Ninja & Hechicero
3. Argenis & Atomic Boy beat Pasion Kristal & Yuriko
4. Mascarita Divina & Mascarita Sagrada defeated Dinastia & Mini Charly Manson
5. Drago & La Parka Jr. beat Dark Dragon & Octagon

IWRG 10/18 - Arena Naucalpan
1. Matrix Jr. beat Atomic Star
2. Imposible/La Sadica/Bracito de Plata defeated Dinamic Black/Amazona/Voladorcito
3. Carta Brava Jr./Comando Negro/Toxico beat La Cobra/Freeyser/Golden Magic with Cobra getting stretchered out.
4. Alan Extreme/Black Terry/Heddi Karaoui defeated El Angel/Tony Rivera/Veneno with Heddi going over Angel and challenging him to a shot at his IWRG Intercontinental Middleweight Title afterwards.
5. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) beat La Familia de Tijuana (Damian 666/Bestia 666/Eterno) by DQ when Trauma II faked a foule.

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

10/22 - Arena Puebla
1. Black Tiger & Tigre Rojo Jr. vs. Akron & Policeman
2. Lightning Match: Super Halcon Jr. vs. Taurus
3. Hombre Bala Jr./Magnus/Stigma vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Inquisidor
4. Sagrado/Stuka Jr./Triton vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Virus
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero
6. CMLL Middleweight Title: Dragon Rojo © vs. Valiente

10/23 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Virgo vs. Thunder Boy
2. Black Metal & Metatron vs. Exterminador & Malefico
3. Aereo/Pequeno Halcon/Shockercito vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior
4. Marco Corleone/Rush/La Sombra vs. Ephesto/Mephisto/Tama Tonga
5. Maximo vs. Averno

10/23 - Arena Mexico
1. Genesis & Soberano vs. Apocalipsis & Guerrero Negro Jr.
2. Bengala/Metalico/Sensei vs. Cancerbero/Hijo del Signo/Raziel
3. Lightning Match: Ultimo Dragoncito vs. Pierrothito
4. Fuego/Sagrado/Stuka Jr. vs. Namajague/Shigeo Okumura/Vangelis
5. Angel de Oro/Diamante/Hijo del Fantasma vs. La Fuerza TRT (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Tiger)
6. Los Titantes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Mr. Aguila/Black Warrior/Volador Jr.

<b>10/26 - Arena Mexico
1. Camaleon & Tigre Blanco vs. Bobby Zavala & Disturbio
2. Pegasso/Starman/Triton vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan
3. Dark Angel/Goya Kong/Marcela vs. Amapola/La Comandante/Lady Apache
4. Lightning Match: Diamante Azul vs. Misterioso II
5. Brazo de Plata/Mascara Dorada/Titan vs. Felino/Mephisto/Psicosis
6. Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero vs. Dragon Rojo/Rey Escorpion/Tama Tonga</b>

INDEPENDENT

<b>10/28 - Arena Emiliano Zapata del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. ???
4. Decnis & Intocable vs. Argos & Silver Kain</b>

PROMOCIONES CORTEZ

10/22 - Centro de Espectaculos Modelo de Obregon
1. ?
2. ??
3. Aztec & Luz Sombra vs. Black Escorpion & Ekixio
4. Academico Star/Javier Rodriguez/Principe Azgar vs. Ave Maligna/Blue Star/Willy Cortez Jr.
5. La Mascara/Mistico II/Shocker vs. Mephisto/Psicosis/Rey Escorpion

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

<b>10/26 - Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Arandu & Maximo vs. Mortiz & Volador Jr.
5. Mistico II & Rush vs. Averno & Damian el Terrible</b>